Багатство усередині нас, або Чому небезпечно вагітніти за гроші
Всього декілька яйцеклітин - і у жінки на руках від 25 000 грн до 35 000 грн, а якщо вирішить стати сурогатною матір'ю - від 8 000 до 20 000 доларів. Можна діри в сімейному бюджеті залатати або машину купити, а то і квартиру справити. Але перш ніж складати список покупок, давайте ознайомимося з малоприємними і несподіваними "бонусами" такого заробітку.

Клініки, що не жаліють крштів на рекламу, обіцяють безкоштовні гінекологічні обстеження, повну конфіденційність, безпеку і безболісність при маніпуляціях (наприклад, огорожі ооцитів), і підносять донорство як неоціниму допомогу парам, в яких народження дитини неможливе з ряду причин. На сайтах клінік пацієнтки розповідають “правдиві” історії, мовляв, я раніше боялася навіть на голку для ін’єкцій дивитися, а тут все пройшло прекрасно: я розцвіла, роблячи велику справу, і дізналася багато нового про своє здоров’я, пройшовши безкоштовні обстеження.



В умовах карантину, коли багато сімей залишилися без роботи і коштів для існування, такі оголошення ні-ні та і притягують погляд. Здавалося б – звернувся батько в клініку, пройшла обстеження і безболісну процедуру у супроводі плеяди уважних фахівців – і принесла додому 1300 доларів. Насправді все не так оптимістично, адже у донорства є ряд серйозних наслідків, на які жінки, що потребують грошей, вважають за краще закривати очі.
У донора яйцеклітин можуть виникнути “легкі” наслідки: головний біль (дбайливі лікарі уточнюють, що помірна і непостійна), більше виражений ПМС (передменструальний синдром), біль внизу живота, кров’яні виділення з піхви і набряклість. Грізні ускладнення говорять самі за себе: синдром гіперстимуляції яєчників (представляє загрозу для життя жінки), кровотеча з яєчників, ушкодження сусідніх внутрішніх органів, перекрут гіперстимулюваного яєчника (призводить до ішемії і може викликати перитоніт), і ендокринні порушення, що призводять до “утруднень при спробі завагітніти”. Вже не так добре на душі, вірно?
Сурогатне материнство і пов’язані з ним маніпуляції можуть позначитися не лише на здоров’ї жінки, але і її психічному стані. По-перше, для жіночого організму вагітність і пологи – самі по собі великий стрес, по-друге сурогатна мати може прив’язатися до чужої дитини усередині себе (що цілком природно) і після пологів відмовитися віддавати малюка біологічним батькам. Наслідки для неї украй сумні – стресовий стан, депресія і судовий розгляд, у фіналі якого її можуть зобов’язати, згідно з укладеною раніше угодою, віддати дитину біологічним батькам.
Але в історіях про щасливих сурогатних матерів про це мовчок. Вони сентиментально розповідають, як допомогли незнайомим людям і завдяки цьому здійснили свою мрію – купили будинок або машину.
До речі, про фактичний продаж дітей за кордон: днями Україна потрапила в епіцентр скандалу про захист прав дітей, народжених сурогатним шляхом. Мова про те, що в київському готелі “застрягли” 46 сурогатних немовлят, народжених від і для іноземців, – їх не можуть відправити до Італії, Британії, Німеччини, Америки, Китаю і інших країн із-за карантинних обмежень. Ось і зберігають в готелі (по-іншому не скажеш) до вирішення ситуації.
“Обнародуваний в мережі ролик з немовлятами є переконливим доказом того, що клініка BioTexCom, що спеціалізується на репродуктивній медицині, системно надає послуги сурогатного материнства”, – заявила уповноважена ВР з прав людини Людмила Денисова. Вона вважає, що надання таких послуг іноземним громадянам може привести до порушення прав дітей і призвала внести зміни в законодавство, щоб послугами сурогатного материнства могли скористатися тільки українці.
Для довідки: у більшості країн світу така процедура під забороною, але Україна є однією з небагатьох країн, де дозволено заміщаюче виношування за грошову винагороду. У європейських країнах дозволено альтруїстичне (без гонорару) сурогатне материнство.
Стаття написана виключно для ознайомлення. Точку зору автора ви, шановані читачі, можете абсолютно не розділяти, але мені цікаво упізнати вашу думку стосовно бізнесу на торгівлі дітьми і яйцеклітинами.
P.S. Ідея написання статті виникла, коли почула, як знайома розповідає про те, що її подруга стала сурогатною матір’ю, і вона сама не заперечує можливість розгляду такого варіанту.