Де можна ходити, що треба носити і як не платити штраф в карантин?
Ці питання хвилюють практично усіх українців, які доки так і не розібралися, що ж можна під час ковідної епідемії, а що держава заборонила?

6-го квітня набрали чинності додаткові обмеження, введені Кабміном у рамках посилення карантину, що є доки мало не єдиною масштабною мірою по боротьбі з пандемією коронавірусної інфекції COVID-19.
Нововведення перелічувалися неодноразово, і викликали в суспільстві масу дискусій. Розберемо їх за пунктами, як з точки зору юриспруденції, так і здорового глузду.
Маски скинуті
Насправді, як ви розумієте, ні. У масках сьогодні багато хто виходить на вулицю, не збираючись знімати цей засіб захисту. Адже в постанові Кабміну йдеться про те, що маски і респіратори, у тому числі і власноручно виготовлені, мають бути надіті на усіх без виключення громадянах.
В той же час, як і багато що в Україні, неясно – що таке “громадське місце”? Воно описується виключно в документі, що регламентує боротьбу з палінням. Там громадське місце – це зупинки транспорту, будь-які частини будівель спільного користування, тобто і під’їзди будинків, підземні переходи, тунелі. Проте місцева влада може самостійно включати в цей перелік і вулиці, і парки, і інші місця. Так що питання досить дискусійне. Проте, деяким громадянам набагато простіше надіти маску, чим доводити будь-кому раціональність цього способу захисту.
Другий момент. Як вже говорилося вище, маски можуть бути саморобними. Ні у одному законодавчому документі не вказується, з чого має бути виготовлена маска, і від чого вона повинна захищати. Фактично, будь-яка частина одягу, що закриває обличчя, будь-яка ганчірка з вірьовками для зав’язання, може зійти за маску. Хіба це нормально?
Якщо у вас немає собаки…
…тоді вам заборонено відвідувати парки, лісосмуги і сквери. Кабмін дозволив лише вигул домашніх тварин одному громадянинові в цих місцях. Багато користувачів соцмереж у великою часткою серйозності пропонують в оренду своїх улюбленців тим, хто хоче прогулятися по парку. Або уздовж лісосмуги.
Дітей до 14-ти років “вигулювати” можна де завгодно, тільки не в місцях відпочинку. Тобто, тільки по вулицях і бульварах. І обов’язково мати при собі документи.
Хто може штрафувати?
Подібні повноваження мають поліцейські і муніципальні перевіряючі. Штрафи – від 17 000 до 34 000 гривень. Приміром, штраф за управління автомобілем під дією алкоголю або наркотиків – 10 200 гривень. Країна контрастів, не знаходите?
Що робити, якщо порушили?
І вас зупинили уповноважені особи. Тут слід діяти за обставинами. Відносно порушника охоронці карантинного порядку зобов’язані скласти адмінпротокол, зібрати свідків, дати можливість зв’язатися з адвокатом. Якщо можливість викликати захисника не дають використати – про це слід вказати в протоколі. Юристи радять знімати усе спілкування на відео, ні в якому разі не чинячи опір вимогам правоохоронців.
У разі адміністративного затримання – наприклад, з метою встановлення особи, пам’ятайте, що на це у поліції є всього три години. Потім порушника зобов’язані відпустити.
І ще. Відмовитися від будь-яких свідчень проти себе і своїх рідних кожен громадянин має на підставі 63-ої статті Конституції України.
І як тут особу встановити, чи не так?