Держава не має права забороняти виліт за кордон
Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров вважає, що заборона громадянам виїжджати за кордон повністю суперечить твердженням про європейський курс України.

Про це він повідомив у коментарі Українським Новинам.
“Сама по собі ідея, що держава може заборонити людям кудись виїжджати абсолютно хибна, вона повністю суперечить нашим твердженням про європейський курс України та європейські цінності”, – сказав він.
Захаров згадав про 2 ситуації – коли уряд намагався заборонити українцям вилетіти на заробітки чартерними рейсами до Великої Британії та Фінляндії.
“Уряд протягом тижня або навіть більше давав абсолютно суперечливі заяви з приводу виїзду українських трудових мігрантів на роботу за кордон… То вони казали, що хочуть, щоб люди залишалися тут і працювали, застосовували свої знання та вміння в Україні, то казали, що турбуються про їхню безпеку і нелогічно їх відпускати, оскільки вірус ще є, і поїздки небезпечні, то казали, що вони хочуть вести переговори з роботодавцями, щоб захистити права українців за кордоном”, – зазначив Захаров.
Згодом українцям усе ж дозволили вилетіти за кордон.
“У підсумку все звелося до того, що під градом критики українців, які були обурені такою позицією Кабміну, коливання зникли, і уряд сказав, що заборони на виїзд не було, і в подальшому він не перешкоджатиме”, – прокоментував правозахисник.
При цьому Захаров не виключає, що схожі ситуації можуть повторитися.
“Згодом таке ж може початися з іншими групами населення, наприклад, влітку якась частина українців захоче в туристичних цілях поїхати відпочивати до безпечних країн. Теж будуть щось таке казати”, – вважає він.
Правозахисник пояснив, що Кабмін таким чином може порушити права людини.
“Уряд абсолютно не правий – він порушує права людини в цій ситуації, оскільки свобода пересування гарантується і Конституцією України, і міжнародними договорами, такими як Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, Європейська конвенція про права людини. І якби таке (заборона на виїзд) дійсно сталося, то той, кого не пустили, міг би подати заяву проти держави до Європейського суду, і він би напевно виграв таку справу. Але в нас одумалися і припинили”, – сказав він.
Захаров вважає, що люди мають працювати там, де вони хочуть, де їх більше цінують. “Взагалі, можна образно сказати, що, нажаль, держава в цій історії показала, що вона ніби ставиться до нас, як до тварин у зоопарку, – що ось так можна поводитися. І, звісно, це надзвичайно дивно”, – додав він.