Мінюст вимагає реабілітувати люстрованих комуністичних лідерів
Окрім цього ініціюється створення спецкомісії, яка стане визначати, чи законно люстрован громадянин. У рамках діяльності цього органу передбачаються грошові компенсації для тих, від кого "очистили" органи влади.

Законопроект Міністерства юстиції, покликаний змінити нині чинний Закон України “Про очищення влади”, 1 липня знятий з порядку денного Кабміну для внесення змін. Через тиждень до його розгляду знову повернуться. Якщо документ схвалять, його направлять на голосування до парламенту.
У законопроекті його автор – Міністерство юстиції, – ініціює відміну люстрації для тих, хто обіймав керівні посади в компартії і комсомолі, введення перевірки комісією з очищення влади правомірності люстрації. Якщо правомірність не доведена – “жертвам” люстрації належать грошові компенсації.
Згідно з текстом документу, Мінюст пропонує створення комісії з очищення влади. До її складу повинні входити 3 представники громадських організацій і стільки ж представників Кабміну. Обиратися склад комісії буде раз в три роки. Неправомірною вважається та люстрація, за відміну якої проголосували усі члени комісії одноголосно. Для вирішення про виплату компенсацій достатні 4/6 голосів.
Окрім цього, цей законопроект пропонує відміну вільного доступу до єдиного державного реєстру люстрованих осіб.
У Мінюсті відмічали, що законопроект покликаний привести законодавство України до європейських норм, оскільки 24 лютого 2020 року Велика палата Європейського суду з прав людини відмовила Україні в апеляції на рішення ЄСПЛ у справі “Полях і інші проти України”, підтвердивши визнання закону “Про очищення влади” таким, що порушує права людини.
ЄСПЛ відмітив, що люстрація в Україні з 2014 року застосовувалася до дуже широкого кола осіб і привела до звільнення заявників тільки на тій основі, що вони обіймали посади на державній службі впродовж більш ніж 1 року за часів президентства Віктора Януковича або на підставі зайняття посад в компартії до 1991 року.