В Україні ухвалений закон “про злодіїв” і “авторитетів” – кому і чим це загрожує
Кілька хвилин тому 236 депутатів Верховної Ради ухвалили законопроект №2513 про покарання для організаторів злочинних співтовариств і так званих "законників".

4 червня український парламент в другому читанні ухвалив скандальний закон про злодіїв, що передбачає 15-річні тюремні терміни за один лише статус “злодія в законі”.
Законопроект в першому читанні були прийнятий ще в грудні 2019 року, і з лютого прийняття в другому читанні все відкладалося.
Законопроект критикували за надання колосальних повноважень Нацполиции по виявленню кримінальних співтовариств і їх лідерів.
Так, прямо перед ухваленням законопроекту, депутат від “Європейської солідарності” Ірина Геращенко ще раз нагадала парламентарям, кому вони хочуть надати більше прав – поліцейським, які безкарно насилують і вбивають.
Нардеп від “Слуги народу” Олександр Качура заявив, що в нинішньому скликанні парламенту точні менше злодіїв, ніж в попередньому, тобто законопроект має бути ухвалений.
Відмітимо, що законопроект був поданий у ВР Президентом України Володимиром Зеленським. У пояснювальній записці до нього сказано, що він розроблений з метою припинення діяльності злочинних співтовариств, їх учасників, і притягнення до відповідальності “злодіїв в законі”.
Після вступу в силу ухваленого закону кримінальним злочином вважатиметься створення злочинного співтовариства і перебування в статусі “злодій в законі”, а також звернення до учасників злочинних співтовариств з проханням скоїти злочин або будь-яким способом вплинути на третіх осіб, а ще організація і проведення “зібрання” учасниками злочинних співтовариств.
Адвокати і правозахисники критикували подібне “полювання на відьом”, посилаючись на “совковість” підходу пошуку кримінальних авторитетів і безмежності методів правоохоронців.
Лобісти ж закону приводили в приклад практику Грузії і низки європейських країн, де за один статус кримінального авторитету передбачається суворе покарання.